Президентът на САЩ Доналд Тръмп заплаши ЕС да наложи мита на колите му, ако евросъюзът вземе ответни мерки срещу митата, които Тръмп обяви върху вносната стомана и алуминий, предадоха DPA и BBC.
„Ако ЕС иска да увеличи вече високите си мита и бариери за американски компании, които работят на негова територия, ние просто ще наложим мито на колите му, които свободно влизат в САЩ. Те правят невъзможна продажбата на наши коли (и други стоки) там. Голям търговски дисбаланс!", написа Тръмп в Тwitter.
Във втори туит Тръмп се оплака отново от търговския дефицит и го обясни с „нашите много глупави търговски споразумения и политики“.
„Нашите работни места и богатство се дават на други страни, които са се възползвали от нас години наред, и се смеят на това какви глупаци са нашите лидери. Край на това!", добави Тръмп.
Tърговският спор започна в четвъртък, когато Тръмп обяви намерението си да наложи мита от 25% върху вносната стомана и 10% върху много категории вносни алуминиеви продукти. Това накара търговските партньори на САЩ да обмислят ответни мерки и предизвика критики от страна на МВФ и СТО. По-късно Тръмп заяви, че "търговските войни са нещо хубаво и лесно се печелят".
Говорителят на Европейската комисия Александър Винтерщайн заяви, че ЕС отдавна се готви за такава ситуация и добави, че ЕС е готов да вземе защитни мерки за европейския пазар на стоманата, а освен това ще се стреми да реши спора в Световната търговска организация. Твърди се, че ЕС възнамерява да въведе такса от 25% (за около 3,5 млрд. долара) на вноса от САЩ след предложението на Тръмп за 25% мито върху вносната стомана и 10% за алуминия.
Всичко по темата за търговските войни четете тук!
If the E.U. wants to further increase their already massive tariffs and barriers on U.S. companies doing business there, we will simply apply a Tax on their Cars which freely pour into the U.S. They make it impossible for our cars (and more) to sell there. Big trade imbalance!
— Donald J. Trump (@realDonaldTrump) 3 март 2018 г.


Без ток във Варна на 24 юни 2026
Мачовете и спортът по ТВ днес (24 юни)
Виц на деня - 24 юни
Извънредно! Откриха три трупа в общежитие в Угърчин
Времето във Варна на 24 юни 2026
Ерата на Уорш във Фед предвещава ново изпитание за азиатските валути
Финансовият екип на Бърнам вдъхва увереност в несигурността
Туаймън: Разходите за живот свалиха Стармър
Туаймън: Тенденцията към многопартийна система във Великобритания ще продължи
Ziemba: Едва ли ще се върнем към статуквото отпреди войната с Иран
Какви проблеми крие Citroen C5 X на старо
Skoda Peaq: 7 места, до 300 к.с и над 610 км пробег
Кражбите на катализатори придобиват чудовищни размери
Стар VW Golf стана звезда, след като беше пратен за скрап
Hummer отиде на дъното при пускане на лодка на вода
Ескалация в Егейско море: Гърция отчете нарушения от турски самолети
Ким Чен Ун обяви мащабно превъоръжаване: Северна Корея ще строи по два бойни кораба годишно
Шампионът по гимнастика Еди Пенев разкрива, че е гей
Две жени и мъж са намерени мъртви в общежитие в Угърчин
преди 8 години Щом ЕС е джендър, пръчове бол... отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 8 години Да , ше захаресват още даже зависимостта от руския газ ... отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 8 години Като видят зора от САЩ, ще клекнат на Русия. Когато една жена не е доволна от един мъж, тя отива при друг? отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 8 години Е тука вече швабите ше го ядат големия ... газовите скандали бяха ордьвър. отговор Сигнализирай за неуместен коментар